Szerszy, szczegółowy opis tras jest w trakcie opracowania. Poniżej pierwsze fragmenty:

Opis trasy Spała-Smardzewice

Ze Spały idziemy przez most na Pilicy , za mostem zielonym szlakiem w prawo przez Ciebłowice Małe i Ciebłowice Duże ,a następnie obok Rezerwatu Żubrów . Ośrodek Hodowli Żubrów w Smardzewicach bywa udostępniany. Godziny otwarcia i inne informacje można znaleźć na stronie www.smardzewice.ovh.org  . W samych Smardzewicach Sanktuarium, Klasztor.

Opis trasy Smardzewice-Lubiaszów

Ze Smardzewic szlakiem niebieskim rowerowym dochodzimy do tamy, gdzie pojawia się szlak niebieski pieszy,który prowadzi wokół Zalewu Sulejowskiego. Przechodzimy przez tamę na drugi brzeg i niebieskim pieszym szlakiem w lewo do wsi Borki (ośrodek wypoczynkowy). Dalej niebieskim przez las przy jeziorze do wsi Swolszewice Małe (nocleg-agroturystyka). Dalej niebieskim pieszym przez Swolszewice Duże. Przed dużą kapliczką przy kasztanowcach skręcamy w lewo w stronę Zalewu Sulejowskiego, a potem w prawo wzdłuż brzegu zielonym szlakiem rowerowym, którym zmierzamy do Lubiaszowa(nocleg-agroturystyka).

Opis trasy Lubiaszów-Piotrków Trybunalski

Z Lubiaszowa zielonym szlakiem rowerowym docieramy przez Rezerwat Uroczysko Lubiaszów docieramy do Barkowic Mokrych (agroturystyka). Dalej podążamy niebieskim szlakiem pieszym. Na przystanku autobusowym zielony skręca w lewo, my idziemy prosto, choć nie od razu widać oznakowanie szlaku niebieskiego.Dalej szlak doprowadzi nas do zbiornika wodnego na obrzeżach Piotrkowa Trybunalskiego (Sanktuaria, Klasztory)

Opis trasy Piotrków Tryb.-Witów-Sulejów

Start: Stare Miasto Piotrków ulicą Sulejowską do końca do ronda Bugaj. Kierujemy się wzdłuż drogi na Sulejów (Kielce, Radom). Po lewej mamy duży zbiornik wodny, potem po prawej stację benzynową. Skręcamy w prawo ok.1km za stacją benzynową w boczną drogę leśną oznakowaną czerwonym szlakiem, który doprowadzi nas do Sulejowa. Droga ta wiedzie przez las do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo i dochodzimy do Witowa, gdzie przewidziany jest postój (Sanktuarium). Po postoju kontynuujemy marsz drogą przez wieś Kałek. Przed zakrętem drogi asfaltowej w lewo czerwony szlak skręca w prawo w drogę polną, która prowadzi do wsi Kłudzice. Tam szlak skręca w lewo przez las, na łące w prawo do kładki na rzece Luciąża. Po przejściu kładki idziemy w lewo wzdłuż Luciąży, aż do Włodzimierzowa i Przygłowa. Przekraczamy drogę asfaltową, skręcamy w prawo i mając drogę po prawej stronie idziemy szlakiem do Sulejowa. Za mostem na Pilicy skręcamy w lewo na Podklasztorze (zielony szlak rowerowy i niebieski pieszy).

Opis trasy Sulejów-Łęg Ręczyński

Z Podklasztorza idziemy do centrum Sulejowa i w prawo przez most na Pilicy. Zaraz za mostem skręcamy w lewo czerwonym szlakiem pomiędzy kościołem na wzgórzu a Pilicą. Dalej drogą wzdłuż Pilicy przez Kurnędz, Białą. Nie skręcamy w stronę ośrodka wczasowego, lecz idziemy prosto czerwonym szlakiem przez wieś Trzy Morgi do Łęgu Ręczyńskiego. Pod numerem 45 mieści się agroturystyka i przystań kajakowa. Po drugiej stronie Pilicy kościół w Skotnikach i alternatywna trasa do Przedborza.

Opis trasy Łęg Ręczyński-Przedbórz

Idziemy dalej czerwonym szlakiem przez Majkowice gdzie jest agroturystyka, Bąkową Górę (kościół i hotel). Droga dochodzi do Przedborza,gdzie opuszczamy czerwony szlak, gdy ten skręca w prawo. My skręcamy w lewo przez most na Pilicy do centrum, gdzie jest kościół i schronisko młodzieżowe w internacie zespołu szkół.

Opis trasy Przedbórz-Wielgomłyny

Z  Przedborza przez most na Pilicy i w lewo drogą kierunek Wielgomłyny. Za stawami skręcamy w drogę w lewo na Łączkowice, Pratkowice, Rudkę. W  Rudce drogą w prawo, następnie w lewo  i przez mostek na rzece Biestrzykówka. Za mostkiem w prawo i po ok. 2 km w prawo przez mostek do Borowca. W Borowcu drogą polną w lewo ok. 2 km do drogi asfaltowej i w lewo ok 1,5 km do Wielgomłynów. Sanktuarium,Klasztor O.O. Paulinów.

Opis trasy Wielgomłyny-Silnica

Z  Wielgomłynów drogą w prawo na Niedośpielin. Mijamy kościół drewniany i w Marianinie drogą asfaltową w lewo na Odrowąż, Wolę Kuźniewską, Hutę Drewnianą. Dalej prosto aż do lasu. W Wymysłowie, obok krzyża dróżką prosto w las. 1,5 km dalej główną drogą leśną w lewo skos aż do Silnicy. W Silnicy po lewej widzimy stawy rybne i agroturystykę.

Opis trasy Silnica-Gidle

Z drogi leśnej obok stawów skręcamy w prawo w drogę asfaltową 785 w kierunku Żytna. Po przejściu poza centrum Żytna skręcamy drogą w prawo skos w kierunku leśniczówki i dalej wsi Ewina. Zamiast drogą leśną możemy pójść ścieżką edukacyjną. Po dojściu do Ewiny wkraczamy na czerwony szlak Hubala duktem leśnym. Tym duktem dochodzimy prosto do drogi asfaltowej, w którą skręcamy w lewo by szybko dojść do Gidel . Sanktuarium, Klasztor O.O.Dominikanów.

Opis trasy Gidle-Święta Anna

Z Gidel zgodnie z drogowskazem na Garnek do rozjazdu na Stęszew i Śliwaków przy dawnym Klasztorze Kartuzów. Drogą w lewo, przez mostek do drogi asfaltowej i w prawo (czerwony szlak rowerowy) kierunek Borowe, Kuźnica. Na początku Kuźnicy skręcamy w lewo na Kajetanowice. Gdy asfalt się kończy drogą przez las. Za lasem Nowa Wieś-drogą w prawo do końca i potem drogą w lewo ok. 3 km do Św.Anny. Sanktuarium, Klasztor Sióstr  Dominikanek .

Opis trasy Święta Anna-Mstów

Zgodnie z mapką szczegółową. Sanktuarium ,Klasztor Kanoników Regularnych Laterańskich.

Opis trasy Mstów-Częstochowa

Zgodnie z mapką szczegółową. Sanktuarium na Jasnej Górze